#Biznes
Udostępnij
Udostępnij
1

Niemal co piąty z nas zaciągnie w tym roku kredyt lub pożyczkę. Czy pensje nam nie wystarczają?

Prawie połowa (48%) Polaków wzięła w ciągu ostatnich trzech lat kredyt lub pożyczkę – wynika z badania „Postawy finansowe Europejczyków”. Spośród pozostałych badanych (obywateli Czech, Słowacji, Rumunii, Niemiec, Włoch i Hiszpanii) wyprzedzają nas pod tym względem tylko Rumuni (56%). Najrzadziej na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki decydowali się Niemcy (20%).

Z czego wynika to, że tak dużo z nas się zadłuża? „Możemy wymienić kilka czynników, które na to wpływają. Jednym z nich jest niski poziom wiedzy na temat finansów. W dalszym ciągu w szkołach nie mamy przedmiotu, który uczyłby nasze pociechy tego, jak zarządzać finansami, jak planować budżet i jak inwestować. Kolejnym powodem są sytuacje kryzysowe, do których możemy zaliczyć między innymi niespodziewaną utratę pracy, ciężką chorobę lub rozpad rodziny. Swój wpływ mają również styl życia i osobowość danego człowieka” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

więcej
  Napisz Komentarz

  Popularne komentarze (38)

  ~Mis : Nigdy z zona nie wzielismy ani jednego kredytu I nikt mnie do tego nie namowi.Dom wybudowany z oszczednosci I moich zarobkow auta tez.Nie musze sie przed nikim ukrywac,spie spokojnie,zero nerwow.Mam znajomych ktorzy maja jedno w glowie ze jak oni beda placic znowu rate w nastepnym miesiacu bo trzeba kupic ubrania dla dzieci,a samochod sie zepsul I trzeba naprawic a to cos innego wypadlo I na rate nie starczy.To jest zycie???To jest wieczna gonitwa myslowa co I jak zrobic zeby raty splacac.Wiec jak mozecie to nie bierzecie kredytow bo bez wielu rzeczy mozna zyc.
  20 mar 16:32 | ocena: 64%
  Liczba głosów:50
  64%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  ~proste jak budowa cepa : Przy zarobku 2 500 zł jeśli na opłaty utrzymanie mieszkania,auta wydaje się średnio 1 400 zł to zostaje tylko na odzież i żywność więc wystarczy że zepsuje się auto lub trzeba kupić nowy tv albo lodówkę czy pralkę albo laptopa bądż 1001 innych wydatków komunia ,chrzest,wesele,choroba itd...itd....chyba że zarabiasz 5 000 to poradzisz sobie bez pożyczki...
  20 mar 19:40 | ocena: 80%
  Liczba głosów:10
  80%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  ~Mark : ciekawe że niemcy nie muszą brać pożyczek , wybitni profesorowie wielce się zastanawiają nad przyczyną takiego stanu rzeczy , a to tak łatwo pojąć , nie muszą brać pożyczek bo każdy kto ma jakąkolwiek pracę dostaje takie wynagrodzenie , że mu na podstawowe rzeczy wystarczy i na naprawę auta i na nowe meble też można odłożyć .
  20 mar 17:31 | ocena: 77%
  Liczba głosów:22
  77%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  Pokaż więcej komentarzy