#Biznes
Udostępnij
Udostępnij
25

Polacy za zmianami w OFE

CBOS zapytał Polaków, co myślą o emerytalnej propozycji wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Reformę, która zakłada przekazanie ok. 103 mld zł z OFE do III filaru i na Fundusz Rezerwy Demograficznej, popiera niemal 69 proc. badanych. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

więcej
  Napisz Komentarz

  Popularne komentarze (330)

  ~mmm : średnia emerytura „resortowa” wynosi 4143 zł - podał poseł Patryk Jaki z Solidarnej Polski. Tak więc 1 emeryt mundurowy kasuje 10 razy więcej niż cywil, bo emerytura trwa 5 razy dłużej i jest 2 razy wyższa. Dotyczy to także rzeczniczek prasowych, księgowych ogniomistrzowych, orkiestr wojskowych, laborantów policyjnych itd. emeryt resosrtowy ciągnie przez 40 lat trwania emerytury 40 lat x 12 m-cy x 4143 = 2 miliony zł. A składek nie płacili. Tu jest odpowiedź dlaczego cywile będą mieli grosze.
  13 mar 11:41 | ocena: 88%
  Liczba głosów:404
  88%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  bleys do ~Jolanta: Po pierwsze, od wpłaty do OFE nie zapłaciłaś nigdy żadnego podatku. Ba, jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej i nie opłacasz samodzielnie składek to nigdy nawet nie widziałaś wpłaconych tam w Twoim imieniu pieniędzy.
  Po drugie - kapitał emerytalny w OFE jest dziedziczony do momentu przejścia na emeryturę. Później już nie.
  Po trzecie, subkonto w ZUS podlega dziedziczeniu na takich samych zasadach jak OFE.
  Po czwarte i ostatnie, III filar jest formalnie prywatną własnością ubezpieczonego, a nie częścią finansów publicznych. I środki tam zgromadzone podlegają normalnemu dziedziczeniu. Są nawet zwolnione z podatku spadkowego. Znów - tylko do momentu przejścia na emeryturę.
  Dlaczego? Bo w momencie przejścia na emeryturę zakładasz się z zakładem emerytalnym, jak długo jeszcze pożyjesz. Zakład będzie z Twoich środków wypłacał Ci emeryturę dożywotnio. Jeśli pożyjesz krócej niż przewidziana średnia, Twoje niewykorzystane środki przepadają - weźmie je zakład emerytalny. Nie Twoi spadkobiercy. Przegrywasz zakład. Natomiast jeśli pożyjesz dłużej - zakład Ci będzie dalej wypłacał emeryturę z własnych środków. Wygrywasz.
  13 mar 12:15 | ocena: 100%
  Liczba głosów:12
  100%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  ~yamar : Dzizu jaki ten lud jest ciemny faktycznie.. Jak wczesnie z OFE wyciagano NASZE pieniadze to bylo zlodziejstwo ( i w pelni zgoda).. teraz robia dokladnie to samo wciskajac ludziom kit o jakims Funduszy Rezerw Demograficznym i ciemny lud to oczywiscie łyka.. ... Zacznijcie uzywac mózgu+ !!! Zaden Fundusz... , zadne szczytne i ekonomicznie uzasadnione cele... zwykla bezczelna grabiez, zeby zasypac dziury, ktore rzadzacy powiekszyli na potege swoja nieudolnoscia.. !
  13 mar 10:38 | ocena: 89%
  Liczba głosów:565
  89%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  Pokaż więcej komentarzy