#DeutcheWelle
Udostępnij
Udostępnij
18

Życie kurdyjskiego dziennikarza. "Policja mierzy i strzela wprost do nas"

Turcja pogrążona w konflikcie rozgrywającym się pomiędzy państwowymi siłami bezpieczeństwa a kurdyjskimi bojownikami – to kraj, który wiele wymaga od dziennikarzy. Konflikt wewnętrzny to jednak tylko część prawdy o tym, jak wygląda życie w aspirującej do bycia częścią UE Turcji. Z relacji kurdyjskich dziennikarzy wynika bowiem, że zagrożeniem jest dla nich postawa władzy i podległych jej służb. Zdarza się, że policja z premedytacją mierzy i strzela do prowadzących relację reporterów kurdyjskich. Niechlubny przykład zdaje się dawać sam prezydent Turcji, który dziennikarzy krytykujących prowadzoną przez niego politykę, napiętnował i nazwał terrorystami.

Z zebranych przez "Deutsche Welle" relacji wynika również, że tak złej sytuacji w Turcji od dawna nie było. Media są zamykane, dziennikarze za wszelką cenę starają się szukać alternatywnych źródeł, by wykonywać swój zawód. Tysiące z nich trafiło do więzienia. – Tak to się kończy, kiedy państwowe media przedstawiają kurdyjskich dziennikarzy jako wrogów publicznych, wtedy można takich nawet zabijać – ocenia Refik Tekin, jeden z operatorów filmowych kurdyjskich mediów. I dodaje, że zdarzają się sytuacje, gdy policja mierzy i strzela wprost do nich.

- Praca reportera stała się szczególnie niebezpieczna. Oficjalnie relacjonujesz wydarzenie, stoisz z białą flagą, a w twoją stronę lecą granaty z gazem łzawiącym – relacjonuje Faruk Balikci, który  pracuje dla kanału IMS, jedynej telewizji nadających relacje o zamieszkach w kurdyjskim regionie. Zbrojne starcia wywołują również silne napięcia w społeczeństwie, które żyje pomiędzy dwoma frontami konfliktu.

W opublikowany w 2016 r. rankingu wolności mediów Turcja zajmuje 145. miejsce. Zestawienie liczy 180 krajów. Jednocześnie – podkreślają obserwatorzy, agresja wobec dziennikarzy rośnie. Wśród winnych wskazuje się samego prezydenta Turcji, który w trakcie przemówienia dziennikarzy krytykujących jego politykę, nazwał terrorystami. Dziennikarzy zamyka się w więzieniach, poszczególne media zamyka. - Bywa, że policja strzela bezpośrednio do nas – relacjonuje w rozmowie z DW kolejny dziennikarz.

(ks)

więcej
  Napisz Komentarz

  Popularne komentarze (44)

  konstef : No super 145 miejsce na 180 miejsc w rakingu wolnosci zajmuje Turcja i chce dołączyć do panstw, ktore dzierza prym tej listy. Niewiem , nad ktorym miejscu sklasyfikowano Ukrainę,,ale tez chyba gdzies tam. Wiec jak te dwa panstwa dołącza do Unii, to juz nie będą potrzebne żadne referenda o dalszym istnieniu w Unii, bo jej praktycznie juz nie będzie. A moze o to tez chodzi, by przestala obowiazywac strefa Szengen i kazdy sobie "rzepke skrobal"
  2 maja 16 16:07 | ocena: 100%
  Liczba głosów:15
  100%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  michalpjeczi16 do ~jaro7: Ano wlasnie...moze i troche tego kraju lezy w Europie, ale nie jest to kraj o europejskiej kulturze czy mentalnosci.
  Oni w ogole nie pasuja do Unii, ktora to ponoc ma byc europejska, a widac, ze pewne lobby chce by terrorysci mieli swobodny dostep do mordowania rozbrojonych obywateli socjalistycznej unii.
  Waszczuk musi sluzyc obcym interesom skoro sie zgadza na wejscie Turcji i ruch bezwizowy.
  2 maja 16 14:41 | ocena: 100%
  Liczba głosów:11
  100%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  ~jaro7 : I to jest cała HIPOKRYZJA lewackiego zachodu.Turcja nie przestrzega ŻADNYCH standardów Europejskich ,ale Angela i Waszczykowski twierdza że powinna byc przyjęta do UE i miec ruch bezwizowy.Żenada.
  25 kwi 16 12:26 | ocena: 95%
  Liczba głosów:122
  95%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  Pokaż więcej komentarzy