#DowiedzSię
Udostępnij
Udostępnij
0

PKL chce zwiększyć przepustowość kolejki na Kasprowy. Tatrzański Park Narodowy i miłośnicy przyrody alarmują

Właściciel kolei linowej na Kasprowy Wierch chce zwiększyć jej przepustowość i złożył wniosek o podwyższenie limitu liczby turystów wjeżdżających latem kolejką na szczyt. To nie podoba się dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Wyniki naszych badań wskazują jednoznacznie, że zwiększenie przepustowości spowoduje m.in. to, że turyści dostaną się szybciej w wyższe partie Tatr - powiedział Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. A to przyspieszy proces degradacji wysokogórskiej przyrody.

Zdaniem Wiktora Łukaszczyka, zastępcy burmistrza Zakopanego kwestia wpływu na środowisko jest kluczowa w tym sporze i jeśli zwiększenie intensywności nie będzie miało negatywnego oddziaływania na przyrodę, to należy wprowadzić nowe rozwiązanie.

Starosta tatrzański Piotr Bąk uważa, że zwiększenie przepustowości to czysty - bo niewymagający inwestycji - zysk dla spółki Mid Europa Partners, właściciela kolei linowej na Kasprowy. - Nie możemy się na to pochopnie godzić - ocenia.

A co na to turyści? Jedni uważają, że przyroda jest najważniejsza i nie przeszkadza im dłuższe czekanie na kolejkę. Innych perspektywa długiego oczekiwania irytuje, a - jak podkreślają - Kasprowego "nie odpuszczą".

(AW)

więcej
  Napisz Komentarz

  Popularne komentarze (17)

  ~KF : NIech te śmierdzące lenie wejdą sobie na piechotę. Jaki problem? Mam 73 lata i co roku wchodzę 2-3 razy na Kasprowy.
  20 maja 09:07 | ocena: 93%
  Liczba głosów:16
  93%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  ~Znajoncy : Nie 'zwiększyć' tylko 'wykorzystać istniejącą przepustowość'. Napiszcie wreszcie prawdziwą informację - kolejka od czasu remontu może przewozić 360 osób na godzinę, ale nie przewozi ze względu na ograniczenie w miesiącach letnich narzucone przez decydentów (burmistrza w porozumieniu z TPN).
  Tak więc letnie kolejki do kolejki to tylko efekt braku zgody burmistrza na WYKORZYSTANIE ISTNIEJĄCEJ PRZEPUSTOWOŚCI.
  To tak, jakby autobusem o pojemności 50 osób można było wozić tylko 25 pasażerów.
  20 maja 10:31 | ocena: 100%
  Liczba głosów:5
  40%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  ~ppp do ~rodowity krakus: jesteś stary a głupi
  20 maja 11:52 | ocena: 66%
  Liczba głosów:9
  66%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  Pokaż więcej komentarzy