#News
Udostępnij
Udostępnij
1

Najmocniejszy laser na świecie powstał w Czechach

Pod Pragą w Czechach odbyły się testy najnowocześniejszego i najmocniejszego lasera na świecie. Tak przynajmniej twierdzą jego twórcy – naukowcy m.in. z Czech i Wielkiej Brytanii. Ich zdaniem jest on dziesięć razy mocniejszy od jakiegokolwiek lasera na świecie.

Laser został nazwany "Bivoj", po mitycznym czeskim siłaczu. Nad jego powstaniem czuwał zespół złożony z 280 naukowców i techników z brytyjskiego Central Laser Facility oraz czeskiego instytutu fizyki HiLASE.

Szef programu Antonio Lucianetti zapewnia, że laser generuje największą moc na świecie. - Jeśli chodzi o szczegóły, to dotychczas największe takie urządzenie, które zostało zbudowane w USA, generowało moc 60 dżuli przy 10 hercach. Nasz laser "Bivoj" potrafi wytworzyć moc 100 dżuli – powiedział Lucianetti.

"Bivoj" waży około 20 ton. Jego produkcja kosztowała 44 miliony euro. Laser ma być wykorzystywany na m.in. w przemyśle lotniczym czy samochodowym np. do testowania twardości metalu.

(RC)

więcej
  Napisz Komentarz

  Popularne komentarze (29)

  tequila : "Laser ma być wykorzystywany na m.in. w przemyśle lotniczym czy samochodowym np. do testowania twardości metalu."
  Akurat :D
  Chyba że do testowania samolotów w locie czy pojazdów opancerzonych na polu walki
  17 lut 10:29 | ocena: 84%
  Liczba głosów:26
  84%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  ~science : Zaś pod Warszawa polscy naukowcy przeprowadzili testy nad grzebieniem do czesania wody.
  17 lut 12:34 | ocena: 89%
  Liczba głosów:19
  89%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  korab1 do tequila: Nasz Minister Rozwoju, ma ponoć plan budowy największego na świecie Pomnika Upamiętniającego Poczęcie braci Bliźniaków. Ma powstać na Krakowskim Przedmieściu w miejscu byłego Pałacu Prezydenckiego. Pobijemy braci Czechów!!!
  17 lut 11:17 | ocena: 67%
  Liczba głosów:34
  67%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  Pokaż więcej komentarzy