#Reuters
Udostępnij
Udostępnij
20

Robot ujawnia sekrety podwodnego świata Antarktyki

Niezwykle barwny, podwodny świat uchwyciła w obiektywie australijska wyprawa na Antarktykę. Podobne zdjęcia morskich głębin należą do rzadkości. Okazuje się, że pod grubą lodową pokrywą Antarktyki mieszka mnóstwo wielokolorowych stworzeń.

Są wśród nich kikutnice, gąbki i ogórki morskie. Woda w miejscu ich życia ma temperaturę minus 1,5 stopnia Celsjusza i przez 10 miesięcy w roku przykryta jest półtorametrową warstwą lodu i śniegu. Takie umiejscowienie wydaje się nieprzyjazne, jednak warstwa lodu zapewnia stabilny ekosystem, który nie ulega zmianom. Niekiedy przesunięcia mas lodowych niszczą podwodne kolonie stworzeń, jednak poza tym życiu w głębinach nic nie zagraża.

Dzięki kamerze zamontowanej na podwodnym dronie naukowcy mogli "rzucić okiem" na ten niezwykły ekosystem, który dopiero zaczynamy poznawać i rozumieć. Poza zdjęciami naukowcy badali m.in. zasolenie wody, jej pH., utlenienie i temperaturę.

(RC)

więcej
  Napisz Komentarz

  Popularne komentarze (63)

  ~LoLo do ~Cyprian Vaxo: Większość specjalistów, tak jak historyk kartografii Gregory McIntosh uznaje, że dane geograficzne zawarte na mapie nie wykraczają poza wiedzę geograficzną ówczesnych Europejczyków, zaś sama mapa została najprawdopodobniej przygotowana na podstawie innych map hiszpańskich i portugalskich. Uważają oni, że ziemia zaznaczona przez Piriego nie jest Antarktydą, a autor popuścił po prostu wodze wyobraźni, podobnie jak czyniło to wielu innych współczesnych mu kartografów aż do XVIII wieku. Już starożytni Grecy przewidywali istnienie południowego kontynentu (terra australis), który miałby równoważyć ziemie znajdujące się na północnej półkuli. WIKI
  2 sty 08:04 | ocena: 69%
  Liczba głosów:13
  69%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  ~ando 66 : A więc prawdą jest że kiedyś w dawnych czasach mogli żyć tam ludzie o czy mówi mapa (zapomniałem nazwiska) przed podróżą Kolumba do odkrycia Ameryki.
  28 gru 16 15:06 | ocena: 100%
  Liczba głosów:7
  100%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  ~Harcerz_60+ : Autorze newsa, pisanie, że "życiu w głębinach nic nie zagraża" to chyba noworoczny żart!
  Zagraża najpodlejsze, najokrutniejsze stworzenie na Ziemi - człowiek.
  Szczęśliwego Nowego Roki i bez takich żartów, proszę.
  2 sty 07:47 | ocena: 100%
  Liczba głosów:13
  100%
  100%
  Zgłoś oceń: -1 +1
  Pokaż więcej komentarzy